Turistika

Korsika je převážně hornatý ostrov, řada jehož vrcholů dosahuje výšky přes 2 000 metrů. Nejvyšší horou je Monte Cinto s výškou 2 710 m n.m. (výstup je určen pro zkušené vysokohorské turisty, nezapomeňte na řádné vybavení a sledování předpovědi počasí). Na některých vrcholcích se drží sníh i ve vrcholném létě. Sněhová pole napájejí horské bystřiny a potoky chladnou průzračně čistou vodou. Najdeme zde i ledovcová jezera, která jsou zásobárnou pitné vody pro obyvatele ostrova. Ostré horské vrcholy a hluboce zaříznutá údolí alpského rázu vytvářejí terén, který je pro přechod fyzicky náročný. Korsika se pyšní osmnácti přírodními parky a části ostrova jsou zapsány v seznamu UNESCO.

Pobřeží
Pobřeží ostrova se z moře zvedá vysokými útesy – na jihu křídovými, na západě zbarvenými žulou dočervena. Díky těmto mohutným útesům byl ostrov z moře téměř nedobytelný. Přístupnější místa byla chráněna obrannými citadelami a ve strážních věžích u pobřeží se střídaly hlídky sledující pohyb na moři. Pobřeží lemují různorodé pláže. Najdeme zde pláže kamenité (např. u Porta), pláže s černým hrubým pískem, nejvíce pláží má čistě bílý písek. Bílé písečné pláže lemují jižní část ostrova. Při troše štěstí najdete i pláže zcela opuštěné. Někdy k nim ovšem nebývá snadný přístup.

Příroda
Značnou část ostrva pokrývá macchie – porost vonných keřů a nízkých stromů, začínajících kvést na konci zimy. Ve vyšších horských polohách najdeme řídký křovinatý porost s ojedinělými cesmínovými duby, střední partie jsou porostlé borovicovými lesy. Svojí barevností vás kvetoucí Korsika upoutá nejvíce v pozdním jarním období.

Calanques de PianaCalanques de Piana

Calanques de Piana je oblast na západním pobřeží Korsiky mezi městy Ajaccio a Calvi nad zátokou Porto. Jedná se o jedno z nejkrásnějších míst na Korsice, které je i na seznamu UNESCO. Více


BavellaBavella

Bavella je nádherný horský průsmyk v jižní části Korsiky. Je vhodný jak pro pěší turistiku, tak i pro horolezectví. Zajímavostí je zde Trou de la Bombe, což je otvor ve skále (skalní okno). Více


Monte CintoMonte Cinto

Monte Cinto je nejvyšší horou Korsiky (2706 m). Nalézá se v regionu Haute-Corse. Na jižní straně hory se nachází horské pleso Lac Cinto. Vrchol je přístupný z několika turistických stezek. Více


Údolí ManganelloÚdolí Manganello

K jedněm z nejkrásnějším místům Korsiky patří vysokohorské údolí Manganello. Turistická stezka, která začíná v městečku Canaglia, vede kolem nádherného potoka Manganello, který se vine skalisky. Více


Výlety na Korsice

Pokud se vydáte na Korsiku, nezapomeňte na výlet do krásných korsických hor. Na své si přijdou vyznavači náročné vysokohorské turistiky i méně zdatní turisté. Pro pochod do hor je nejvhodnější období pozdního jara nebo brzkého podzimu. V létě zde bývá, hlavně v nižších polohách, příliš teplo. Kromě vhodného oblečení, vybavení, zásob vody a jídla, je nezbytností podrobná mapa a průvodce s detailním popisem jednotlivých tras. Mapy a průvodce získáte v turistických informačních centrech a v dobrých knihkupectvích. Pro zájemce o turismus na Korsice vycházejí kvalitní turistické průvodce (např. turistický průvodce Rother z nakladatelství Freytag a Berndt Praha), kde jsou jednotlivé trasy detailně popsány, včetně označení stupně jejich náročnosti, doby trvání apod.

Trasa GR20
Nejznámější a velmi náročná je trasa GR20. Prochází napříč celým ostrovem. Z Calenzany na severozápadě vede do vesnice Conca na jihovýchodě v celkové délce asi 200 km. Patří k nejnáročnějším turistickým trasám ve Francii. Na trase se vyskytují velká převýšení, často vede v nadmořských výškách nad 2 000 metrů, nepřechází však hlavní vrcholy. Vzhledem k tomu, že prochází Korsickým národním parkem, je možné přespávat za poplatek pouze v turistických chatách Správy parku nebo na vymezených místech. Přechod celé trasy pomalejším tempem může trvat až 20 dnů. Trasa je přístupná od poloviny června do poloviny října. Pokud byste chtěli tento dálkový pochod uskutečnit v zimě, je dobré najmout si zkušeného horského vůdce.

Dálkové trasy
Kromě GR20 se na ostrově nachází dalších pět dálkových tras. Na jejich dobře udržovaných stezkách, vedoucích nádhernou a takřka neporušenou přírodou, se nacházejí ubytovny, kde se lze vyspat, umýt a najíst.

Trasy u moře
Další známou trasou je Tra Mare e Monti – pochod mezi mořem a pohořím, na níž poznáte západní pobřeží Korsiky. Na rozdíl od GR20 nepotřebujete žádné vysokohorské vybavení a jednotlivé etapy vždy končí v nějaké vesnici nebo městečku. Vysokohorské vybavení nebudete potřebovat ani na dalších třech trasách souhrnně nazývaných Da Mare a Mare – od moře k moři. Jsou to pochody vedoucí z východního pobřeží přes hory uprostřed ostrova na západní pobřeží Korsiky.

Nenáročné trasy
Rodiny s dětmi se mohou projít po upravených cestách podél horských bystřin a vykoupat se v jejich křišťálově čisté vodě. Jednu z nejkrásnějších procházek nabízí cesta soutěskou řeky Tavignano od města Corte. Nádherné a turisty vyhledávané jsou i malebné kaskády Anglais na říčce Agnone nedaleko železniční stanice Vizzavona. Trochu náročnější bývají jen výpravy k horským jezerům – např. jezera Nino, Melo, Capitello. Méně náročný je též výstup na pobřežní mys Capu Rosso se starodávným majákem. Zážitkem je sledovat odsud západ Slunce.

Sportovní vyžití

Turistická centra na Korsice nabízejí návštěvníkům možnost vyzkoušet si některé sporty za asistence instruktorů. Můžete se věnovat horolezectví, lezení v korytech prudkých řek, sjíždění skalních tobogánů, vyzkoušet si seskoky podél vodopádů, paragliding, jízdu na koni. Milovníci moře se mohou oddávat potápění nebo windsurfingu, pro který jsou zde, díky příznivým větrům, velmi dobré podmínky. Na řekách nebo u moře si můžete vypůjčit kajak nebo kanoi, na moři můžete vyzkoušet vodní lyže, vodní skútr nebo motorový člun. Vyznavači golfu najdou na Korsice několik hřišť. Golfové hřiště v zátoce Spérone splňuje přísná mezinárodní kritéria. Leží v jižní části ostrova, 6 km od města Bonifacio, přímo u moře na vápencových útesech. Pokud navštívíte Korsiku koncem září, můžete sledovat Rally Corse. Start a cíl této automobilové soutěže je ve městě Ajaccio.
Dovolená Korsika Dovolená na Korsice

Chcete navštívit Korsiku, zaujala vás kouzelná příroda tohoto ostrova? Prohlédněte si nejširší nabídku zájezdů na Korsiku od české cestovní kanceláře. Zobrazit